نورپردازی در دکوراسیون اداری

نورپردازی در دکوراسیون اداری: ایجاد فضای کاری مناسب و افزایش بهره‌وری

مقدمه:

در دکوراسیون اداری، نورپردازی یکی از عوامل مهم به منظور ایجاد فضایی مناسب و بهبود کارایی وارد می‌شود. با استفاده از نور مناسب، شما می‌توانید تأثیر بسزایی در تمرکز، خلاقیت و مصرف انرژی داشته باشید. 
این روش از جمله راهکار های سبز در دکوراسیون اداری محسوب می شود. از طرفی در دکوراسیون اداری، اهمیت رنگ ها و مبلمان اداری نیز بسیار مهم است. ترکیب رنگ ها و نورپردازی صحیح، استفاده از گیاهان می تواند منجر به افزایش کارایی شود که بهبود کارایی محیط اداری را به همراه دارد. 
لذا در این مقاله، به بررسی نورپردازی در دکوراسیون اداری و روش های طراحی برای ایجاد نورپردازی مناسب ، بهره مند خواهید شد.

بدنه مقاله:

  1. اهمیت نورپردازی در دکوراسیون اداری:
    ۱.۱. تاثیر نور بر روحیه و انگیزه ها
    ۱.۲. تمرکز و کارایی
    ۱.۳. طراحی روشنایی مناسب برای محل کار

          ۱.۴. استفاده از حداکثر نور طبیعی در فضای اداری

     ۲. اصول نورپردازی در دکوراسیون اداری:

۲.۱ یکنواختی روشنایی

۲.۲ استفاده از نور طبیعی

۲.۳ ایمنی فوتوبیولوژیکی

۲.۴ فیکر

۲.۵ شاخص رندر رنگ (CRI)

         ۲.۶ بهره نوری

۲.۷ دمای رنگ

۲.۸ شدت روشنایی (لوکس)

۲.۹ خیرگی

۲.۱۰ زاویه پخش نور 

۳. مجموعه نورپردازی در دکوراسیون اداری:
        ۴.۱. افزایش رضایت بخش
        ۴.۲. ارتقاء استعداد و خلاقیت کارکنان
        ۴.۳. کاهش و استرس
        ۴.۴. جذابیت بیشتر فضای کاری
        ۴.۵. بهبود تصمیم گیری و عملکرد

۱. اهمیت نورپردازی در دکوراسیون اداری

دفتر کار، به عنوان یکی از محیط‌هایی که بیشترین ساعات روز‌تان را در آن می‌گذرانید، بسیار مهم است. به همین دلیل، باید به اهمیت استفاده از نور مناسب و دکوراسیون مناسب در دفتر کار توجه کنید. در حقیقت، دسترسی به نور فراوان و مناسب در دفتر کار می‌تواند به شما کمک کند تا روی بخش‌های مختلف کارتان بیشتر تمرکز کنید و کارایی و بهره‌وری بیشتری داشته باشید. برای ایجاد نور مناسب در دفتر کار، می‌توانید از منابع نوری طبیعی مانند پنجره‌ها و منابع نوری مصنوعی مانند لامپ‌های LED استفاده کنید. علاوه بر این، باید به استفاده از وسایل دکوری با رنگ‌های ملایم و آرام توجه کنید تا نور دفتر کار در کنار دکوراسیون بهتری قرار گیرد و فضای معماری بهینه شده ای داشته باشید. موارد فوق می‌تواند به شما کمک کند تا محیط کار شاداب تر و پویاتری داشته باشید که نتیجه‌گیری بیشتری از کارتان خواهد بود.
۱.۱ تاثیر نور بر روحیه و انگیزه ها

 

سلامت روان با سلامت ذهنی و جسمی فرد مرتبط است. طراحی داخلی و محیط کار عاملی بر سلامت ذهنی کارکنان هستند. فاکتورهایی از طراحی و محیط کار که بر سلامت ذهنی کارکنان اثر مستقیم دارند، عبارتند از: اثاثیه دفتر، فضای سبز، نورپردازی، چیدمان، کنترل کلی صدا ( آکوستیک ) و بهداشت. 
بررسی بهتر صدا و کیفیت هوا در ارتقای محیط کاری حیاتی است. استفاده از عناصر طراحی بیوفیلیک به بهبود محیط کاری و روحیه کارمندان کمک می‌کند. ایجاد فضاهای تفریحی و خصوصی، افزایش تحرک، کاهش محیط های محدود کننده و تنش زا، بهره بردن از روشنایی طبیعی و مرتبط کردن دفتر از موارد دیگری هستند که می‌توانند به بهبود سلامت روانی در محیط کاری کمک کنند.
ایجاد تغییرات طراحی در محل کار می‌تواند الهام بخش عادات سالم و خلق و خوی مثبت باشد.
یک طراح داخلی همیشه می‌تواند به شما در ایجاد تغییرات سازنده در طراحی دفتر برای افزایش سلامت روانی کمک کند.
شرکت آراکاران ژو با سابقه ۱۶ سال میتواند در این ضمینه به شما کمک کند تا فضای رویایی شما خلق شود بر روی لینک زده و فرم درخواست مشاوره را تکمیل یا با ما تماس حاصل فرمایید.

۱.۲ تمرکز و کارایی

محیط اداری به طرق مختلف بر عملکرد افراد در محل کار تاثیر بسزایی دارد. یکی از عوامل تاثیرگذار در محیط اداری، نوع طراحی روشنایی است. همانطور که گفته شد نورپردازی دفتر کار می تواند اشتیاق کارمند را برای کار کردن ایجاد کند یا از بین ببرد. ثابت شده است که قرار گرفتن بیشتر در معرض نور طبیعی به کارکنان کمک می کند تا بهره ورتر، خلاق تر و سالم تر باشند. کارمندانی که از نور طبیعی محروم هستند، خستگی بیشتری دارند، به دلیل خستگی چشم سردرد دارند و تحرک کمتری دارند.
نورپردازی اداری که به خوبی طراحی شده باشد می تواند به حفظ سلامت، بهره وری و در عین حال با انگیزه کارگران کمک کند.

 ۱.۳ طراحی روشنایی مناسب برای محل کار

مانند هر مفهوم روشنایی دیگر، طراحی روشنایی در محل کار باید متعادل و در جهت صرفه جویی انرژی باشد. یک طراحی روشنایی بهینه هم به کار بصری بستگی دارد و هم به تعادل منابع نور غیرمستقیم و مستقیم، همچنین به تعادل بین نور روز و نور مصنوعی نیاز دارد.
نورپردازی در هر فضای کاری باید روشنایی و نور کافی را فراهم کند. چیدمان باید به گونه ای طراحی شود که در هر یک از فضاها تعداد سایه های کمتری وجود داشته باشد. ایده آل ترین انتخاب برای روشنایی اداری استفاده از چراغ های LED است.

۱.۴ استفاده از حداکثر نور طبیعی در فضای اداری

نور طبیعی بهترین منبع نور برای هر فضایی است. در شرایط ایده آل، نور طبیعی باید به عنوان روشنایی اولیه عمل کند و تمام نورهای مصنوعی باید فرعی باشند. محیط کار در نور روز دلپذیرتر و روشن تر می شود.
قرار دادن دفاتر کاری به گونه ای که رو به شمال یا جنوب باشند نیز می تواند کمک کننده باشد. با این کار می توانید از نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید زیرا می تواند باعث ایجاد تابش خیره کننده شود.
نور روز و نور مصنوعی، نور مستقیم و غیر مستقیم
ترکیبی از منابع مختلف نور به یک مفهوم روشنایی کمک می کند که می تواند با نیازهای مختلف نور سازگار شود. استفاده از نور مستقیم و غیرمستقیم علاوه بر نور متعادل روز و مصنوعی بسیار مهم است.
از یک طرف، در دفاتر و محل های کار با کامپیوتر، سطح بسیار بالایی از نور غیر مستقیم برای پشتیبانی از نور غیر درخشان توصیه می شود. از سوی دیگر، نور مستقیم، سایه لازم را برای یک روشنایی خوب فراهم می کند. به همین دلیل است که ترکیب هر دو تکنیک نورپردازی حیاتی است.

۲. اصول نورپردازی در دکوراسیون اداری

روشنایی مناسب در فضای اداری می تواند تأثیر مثبت زیادی بر کارایی و بهره وری کارمندان داشته باشد. برای این منظور، باید به امری علاوه بر شدت نور و تعداد چراغ های روشن، به جزئیات دیگری نیز توجه کرد.

۲.۱ یکنواختی روشنایی

قبل از هر چیز باید چیدمان چراغ ها را در نظر بگیریم. یکنواختی نور در روشنایی یک دفتر بسیار مهم است، زیرا تغییرات در میزان نور تاثیرات منفی بر روی افراد می گذارد.

۲.۲ استفاده از نور طبیعی

استفاده از نور طبیعی، به خصوص در ساعات اولیه صبح، تأثیر بسزایی در شادابی و سلامت جسمی و روحی کارمندان دارد و به بهبود کارایی آنها کمک می کند.

۲.۳ ایمنی فوتوبیولوژیکی

نور پردازی باید بر اساس استانداردهای ایمنی فوتوبیولوژیکی انجام شود تا هیچ گونه اثر آسیب زا بر چشم و پوست کارمندان وارد نشود.

۲.۴ فیکر

سوسو زدن منبع نور باید در حد مطلوبی باشد تا از سردرد و سرگیجه در کارمندان جلوگیری شود. برای این منظور، انتخاب چراغ های با فیکر مناسب لازم است.

۲.۵ شاخص رندر رنگ (CRI)

شاخص رندر رنگ (CRI) شاخصی است برای نشان دادن میزان واقعی بودن رنگ ها توسط منبع نور از ۱۰۰ واحد ( نور خورشید). به طور کلی، در مقیاسی از ۰ تا ۱۰۰ اندازه گیری می شود، که در آن مقدار بین ۹۰ تا ۱۰۰ بسیار خوب و مقدار بین ۸۰ تا ۹۰ به عنوان خوب در نظر گرفته می شود.
این شاخص برای مثال در موزه ها اهمیت ویژه ای دارد. با این حال، برای یک دفتر کاری یک مقدار بین ۸۰ تا ۹۰ کافی است.

۲.۶ بهره نوری

استفاده از چراغ های با بهره نوری بالا، باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه های روشنایی می شود. برای محیط های اداری، بهتر است از چراغ های با بهره نوری لومن بر وات بالا استفاده شود.

۲.۷ دمای رنگ

دمای رنگ مناسب برای نورپردازی در فضای اداری یا تجاری باید بر اساس عملکرد محل متفاوت باشد. استفاده از نور خنثی برای ایجاد حس طبیعی تر و بهتری در فضا های مختلف مناسب است.

         مقایسه دما رنگ ها

  

۲.۸ شدت روشنایی (لوکس)

شدت روشنایی نور یکی دیگر از عوامل مهم در نورپردازی فضای اداری است. در نظر گرفتن مناسب نیازهای روشنایی در فضایی که کارمندان در آن وظایف خود را انجام می دهند، اهمیت دارد.

۲.۹ خیرگی

خیرگی یکی دیگر از عوامل مهم در نورپردازی، به حفظ سلامت چشم افراد کمک می کند. استفاده از منابع نوری با خیرگی مناسب، باید در نورپردازی فضای اداری در نظر گرفته شود.

۲.۱۰ زاویه پخش نور

زاویه پخش نور چراغ ها نیز از مهمترین عوامل در نورپردازی فضای اداری است. انتخاب چراغ های مناسب با زاویه پخش نور مناسب، برای کاهش خستگی چشمی کارمندان مفید است.

۳.طراحی روشنایی اداری برای بخش های مختلف فضا

یک فضای اداری شامل بخش های مختلف است که باید متناسب با نوع کاربری هر بخش نورپردازی مناسب صورت پذیرد. در ادامه به معرفی و توضیح بخش های مختلف فضای اداری و طراحی روشنایی آن خواهیم پرداخت.

۳.۱ روشنایی ورودی و پذیرایی

روشنایی در ناحیه ورودی باید جلوه ای چشمگیر و آرام بخش داشته باشد. از چراغ های دانلایت با پخش نور یکنواخت و چراغ های خطی با نور دیفیوز شده برای روشنایی عمومی پذارایی استفاده کنید.

۳.۲ روشنایی راهرو و راه پله

این مناطق برای روشنایی چالش برانگیز هستند زیرا اکثر اوقات هیچ نور طبیعی ندارند. اینها همچنین مناطق کم تردد هستند، بنابراین باید تعادل بین نور بیش از حد و تاریک را در فضا را پیدا کنید.
چراغ های راه پله ای دیواری یا سقفی مناسب راه پله ها و فضاهای راهرو هستند.
استفاده از نورهای نواری روی زمین یا در امتداد دیوارها به عنوان راهنما نیز ایده خلاقانه ای در روشنایی راه پله است.

۳.۳ نورپردازی اداری در فضای پلان باز

برای حفظ یک فضای کارآمد و مثبت به روشنایی و نور فراوان نیاز دارد. استفاده از نور روز کارآمدترین راه حل برای یک فضای پلان باز است.
در نورپردازی فضای اداری پلان باز، استفاده از چراغ های لاین و یا چراغ های ریلکس کمک می کنند تا فضای کار به طور یکنواخت روشن شود. همچنین برای جلوگیری از هر گونه لکه تاریک، چراغ های دانلایت را به فضا اضافه کنید.

۳.۴ روشنایی دفتر اجرایی

دفتر اجرایی باید فضای بسیار شیکی باشد و نیاز به نور زیاد دارد.
نورهای تاکیدی می توانند بر روی مناطق خاص و عناصر هنری تمرکز کنند. از چراغ های آویز برای نورپردازی دکوراتیو و چراغ ریلی برای نورپردازی تاکیدی استفاده کنید.
همچنین از سیستم روشنایی هوشمند در دفتر اجرایی استفاده کنید. سیستم مولتی ترک با ترکیبی از چراغ های مگنتی با امکان جابجایی و قابلیت اتصال به سیستم هوشمن گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.
شرکت مبلمان اداری آراکاران ژو

نتیجه گیری:

نورپردازی مناسب در دکوراسیون اداری نقش بسیار مهمی در بهبود کارایی و کمک به ایفا می‌کند. با استفاده از اصول نورپردازی در طراحی فضاهای اداری و استفاده از روش‌های ابزار برای ایجاد نورپردازی مناسب، می‌توان فضای کاری را آرام، مطمئن، متمرکز و خلاق‌کننده کرد. این باعث افزایش بهره‌وری و کاهش آسیب و استرس می‌شود. همچنین، نورپردازی مناسب در دکوراسیون اداری می‌تواند جذابیت بیشتری به فضای کاری ببخشد و تصمیم‌گیری‌ها را انجام دهد.
با توجه به اینکه هر شرکت یا سازمانی نیازهای خاص خود را در مورد دکوراسیون دارد، بهتر است در طراحی نورپردازی اداری با توجه به نیازها و شرایط خاص هر سازمان انجام شود. نورپردازی مناسب باید با استفاده از نور مناسب، تهیه نور مناسب، رنگ نور مناسب و استفاده از نور محیطی و محلی مناسب انجام شود. همچنین، استفاده از روشنایی مصنوعی مناسب و استفاده از رنگ‌های مناسب در دکوراسیون نیز می‌تواند تأثیر قابل توجهی در ایجاد فضای کاری مناسب داشته باشد.
بنابراین، با توجه به استفاده از نورپردازی در دکوراسیون اداری و امکانات موجود، توصیه می‌شود که در طراحی و اجرای دکوراسیون اداری، به نورپردازی مناسب توجه کنید تا فضای کاری مناسب و بهتر را برای افراد خود ایجاد کنید. این کار باعث بهبود کارایی و آسیب‌دیدگی خواهد شد و از طرفی بهبود عملکرد و موفقیت سازمان را خواهد داشت.